Hyleg, aneb dárce života

Toto téma je určeno spíše pro astrology. Věnuje se základnímu tématu zdravotní astrologie, a to je pozici a významu bodu zvaného Hyleg.

Co je to hyleg?

Hyleg patří mezi velmi důležité body v horoskopu. Slovo Hyleg je arabského původu a znamená „dárce života“, případně „udržovatel života“. Hyleg patří mezi často používané body a zjišťuje se přes ní rychle a orientačně život a zdraví člověka.

Hyleg patří mezi základní body, které velmi určují zdraví člověka. Ve své podstatě je Hyleg některou ze základních planet, u každého člověka to může vyjít na jinou planetu, která má velký vliv na zdraví člověka. Hyleg má být bod s největším vlivem na vitalitu člověka a přeneseně a nepřímo určuje i délku života. Hyleg patří mezi body zásadního významu.

Jak najít Hyleg?

Hyleg je tedy planeta v horoskopu, u každého člověka může být jiná. Bohužel metoda jejího nalezení není jednotná, názory na přesný postup se různí. Jedna z metod, jak zjistit, které planeta je Hylegem je následující:

  1. Pokud se jedná o muže a Slunce je v některém z následujících domů: 1., 7., 9., 10., 11. – pak je Hylegem Slunce.
  2. Pokud se jedná o ženu a Měsíc je v některém z následujících domů: 1., 7., 9., 10., 11. – pak je Hylegem Měsíc.
  3. V ostatních případech je Hylegem vládce Ascendentu – tedy planeta, která vládne znamení, ve kterém je Ascendent.

Jiné postupy postupují mírně odlišně, často se bere do úvahy ještě bod štěstí, či další. Třeba podle Ptolemaiovy Tetrabiblos se volí z několika bodů a vybírá se ten s největší silou. V zásadě najdete několik postupů, které jsou většinou variacemi na výše uvedený postup.

Význam planety Hylegu

Samotná planeta Hyleg většinou nemá až tak přímý význam, ale od ní se odvozuje několik bodů, které se používá ve zdravotní astrologii. Asi nejdůležitějšími body jsou abscisor, anareta a alkokoden. Všechny tyto bodu se odvozují nějakým postupem od Hylegu.

Alkokoden

Alkokoden je planeta v horoskopu, která je důležitým ukazatelem délky života. Lze jí najít velmi jednoduše. Je to planeta, která je vládcem znamení, ve kterém leží Hyleg. Pokud třeba Hylegem je Měsíc, který leží ve znamení Panny, pak alkokoden bude Merkur.

Pokud nalezneme planetu alkokoden, pak lze zhruba určit délku života člověka. Dělá se to tak, že zjistíme, jak moc příznivě, či nepříznivě je aspektována planeta, která je alkokoden. Pokud má nejlepší aspektaci, dává největší počet let života. Pokud je alkokoden vysloveně špatně aspektován, dává nejmenší počet let života. Každopádně takto zjištěný údaj není třeba příliš přeceňovat, ale ani podceňovat. Kolik let života dává každá planeta jako alkokoden je možné vidět v následující tabulce:

Planeta jako alkokodenPočet roků života
výborně aspektovánastředně aspektovánakriticky špatně aspektována
Slunce1207019
Měsíc1086625
Merkur765022
Venuše82458
Mars664015
Jupiter885212
Saturn674520